Autopůjčovny

Vozidla pro osobní dopravu

Ve všech větších městech se nachází pobočky veškerých významnějších autopůjčoven: Avis, Hertz, Budget, Europcar; včetně místních společností, jako např. Van Wijk.

V Nizozemsku je možné pronajmout samostatné vozidlo, stejně jako vozidlo s řidičem. Obytné automobily jsou také k dispozici k pronájmu.

Průměrné ceny autopůjčovny Europcar (v USD) jsou následující:

za týden, neomezené km, včetně daní, CDW a TP


 Model

Sazba

 Peugeot 107 1.0

  362

 Opel Corsa

 410

 Peugeot 207

467

 Opel Astra

 496

 Opel Insignia

 686

 Renault Espace

 1020

 Volvo S80 Aut

 1239

Požadavky pro řidiče

Minimální věk pro pronájem vozidel se liší v závislosti na autopůjčovnách. Ve větších autopůjčoven se minimální věková hranice pohybuje mezi 18-ti až 25-ti lety, v závislosti na typu vozidla. Kromě toho, může společnost po klientovi vyžadovat i vlastnictví řidičského průkazu v rozmezí 1 - 2 roky za účelem prokázání řidičských zkušeností.

Vlaky

Obecné

Železniční služby v Nizozemsku provozuje společnost Nederlandse Spoorwegen (NS). Nizozemsko disponuje velmi kompaktní a moderní železniční sítí, v délce 3,000 km, která je zároveň velmi efektivní a levná.

Železniční spoje disponují vozy první a druhé třídy. Spací a lehátkové vozy jsou k dispozici pouze na mezinárodních nočních spojích.

V Nizozemsku nejsou k dispozici místenky, s výjimkou mezinárodních spojů do, z nebo přes Francii, Německo a Lucembursko.

V Nizozemsku je možné zakoupit jízdenky na všech hlavních železničních stanicích. Kromě toho, jsou jízdenky do všech destinací po celém území Nizozemska k dispozici v automatech na jízdenky, umístěných na každé stanici.*

* Od 9. července 2014 budou standardní papírové jízdenky nahrazené jednorázovými OV-čipovými kartami, které mohou být použity pro jakoukoli formu veřejné dopravy v Nizozemí.

Smart card pro veřejnou dopravu (OV-Chipkaart)

V Amsterdamu i mimo něj se smart card pro veřejnou dopravu (OV-Chipkaart) používá pro cestování ve vlacích, tramvajích, autobusech a metrem. Nejpohodlnější možností pro návštěvníky jsou jednohodinové karty, (multi) denní karty, nebo anonymní karty, které si lze kdykoliv dobíjet.

Čipové karty (OV-Chipkaart) jsou k dispozici následovně:

- Jednohodinové karty

(od řidičů v autobusech a tramvajích, v GVB prodejních automatech jízdenek, nebo prostřednictvím infostánků GVB)

- (MULTI) denní karty

(v GVB prodejních automatech jízdenek, nebo prostřednictvím infostánků GVB)

- Anonymní (dobíjecí) karty

(v GVB prodejních automatech jízdenek, prostřednictvím infostánků GVB, a některých novinových stánků a supermarketů)

Použití OV-Chipkaart

Karta musí být vždy přihlášena a odhlášena. Na začátku cesty musí být karta přiložena ke čtečce karet a podržena na místě, dokud se neobjeví zelené světlo a není slyšet "pípnutí". Při přestupu na jinou linku, nebo při výstupu z dopravního prostředku musí být tato činnost zopakovaná. Pokud zapomene její držitel kartu přihlásit nebo odhlásit, karta se může stát neplatnou a její držitel může být pokutován.

Podrobný přehled typů jízdenek a prodejních míst je k dispozici na internetových stránkách GVB - http://www.ns.nl/.

Pozn.

S ohledem na postupné ukončení papírových jízdenek, již nejsou k dispozici jízdenky, které nejsou opatřeny předtištěným datem a musí být označené v označovacích automatech.

Děti ve věku do 4 let cestují zdarma, za předpokladu, že nemají nárok na vlastní sedadlo. Jeden dospělý cestující s jedním dítětem (od 4 do 11 let) mohou cestovat na speciální "railrunner jízdenku" (2,50 EUR). Pro další dětí, které cestují s jedním dospělým, jsou k dispozici standardní jízdenky s 40% slevou. Je možné zakoupit až 3 "Railrunner" jízdenky na dospělou osobu.

Přístup na nástupiště je přísně omezen na osoby, které jsou držiteli platné jízdenky nebo čipové karty, přičemž v případě nákupu jízdenky u řidiče jsou účtovány vysoké poplatky.

K dispozici jsou rovněž železniční průkazky, zahrnující vstupy do různých muzeí a dalších turistických atrakcí, stejně jako jízdenky kombinující cestu vlakem s pěší chůzí nebo jízdou na kole.

Vnitrostátní osobní doprava

K dispozici jsou dva typy vlaků, Intercity a místní spoje. Intercity nebo expresní vlaky poskytují přímé a rychlé spojení mezi nejdůležitějšími městy. Místní vlaky pokrytí meziměstskou síť, ale také staví na každé stanici.

Cestování vlakem s jízdním kolem:

V Nizozemsku je možné použít pro určité úseky cyklistických tras železniční dopravu. Více než 300 stanic poskytuje zázemí pro přijímání jízdních kol na palubu vlaků. Kromě klasické jízdenky je nutné zakoupit jízdenku pro jízdní kolo (náklady na jednodenní jízdenku: 6 EUR). Jízdní kolo je následně naloženo do vlaku přímo cestujícím. V červenci a srpnu jsou jízdní kola přepravována ve vlacích kdykoliv během dne, nicméně po zbytek roku platí některá omezení (například mezi 06.30 a 09.00 a 16.30 a 18.00 hodin v pracovní dny).

Jízdní kola si lze vypůjčit na všech hlavních železničních stanicích, nicméně cestující je povinen je vrátit na stanici, ze které si jej zapůjčil. Zapůjčení jízdních kol je kryto vratnou zálohou.

Železniční taxi ("Treintaxi"):

Tento typ přepravy je k dispozici na 36-ti železničních stanicích, přičemž taxi si účtuje pevnou sazbu ve výši 4,90 EUR na osobu bez ohledu na ujetou vzdálenost uvnitř měst. Jízdenku na železniční taxi je třeba zakoupit současně s jízdenkou ve stanici odjezdu, pokud tak cestující neučiní, je mu řidičem účtována přirážka ve výši 5,50 EUR.

Vnitrostátní železniční služby

---

Mezinárodní osobní doprava

K dispozici jsou rychlé a přímé spoje mezi Amsterdamským letištěm Schiphol a některými městy v Belgii.

Hlavní mezinárodní spoje jsou následující:

Amsterdam - Paříž

Amsterdam - Antverpy - Brusel

Amsterdam - Haag - Rotterdam - Brusel

Amsterdam - Utrecht - Arnhem - Duisburg - Kolín nad Rýnem

Amsterdam - Hengelo - Hanover

Amsterdam - Schiphol - Hanover - Berlín

Amsterdam - Kolín nad Rýnem - Düsseldorf - Frankfurt

Amsterdam - Kolín nad Rýnem - Basilej

Amsterdam - Antverpy - Brusel

Mezinárodní železniční služby

Vozidla a cestující mohou být přepravováni po železnici z Hertogenbosch, do:

Francie: Avignon

Itálie: Bologna

Adresa pro více informací

Nizozemská rada pro cestovní ruch

Prinses Catharina-Amaliastraat
PO Box 63740 
2502 JL The Hague
Tel.: +31 70 370 5705
Fax: +31 70 320 1654
e-mail: nbtc@holland.com

Nizozemské železnice

+31 30 300 1111

Mezinárodní služby: +31 900 9292 nebo +31 302 331 676 ze zahraničí

Autobusová doprava

Autokarové služby, jako jsou například Interliners, jsou provozovány mezi městy, která nejsou spojena rychlíky.

Tyto služby jsou zajišťovány moderními a pohodlnými autobusy. Zastávky se obvykle nachází mimo centra měst, jsou označeny zelenou značkou a zeleným světlem. Jízdenky Interliner se odvíjí od sazeb za železniční jízdenky pro 2. třídu a jsou k dispozici v prodejnách Interliner, všech pobočkách, které prodávají železniční jízdenky, případně je možné zakoupit je přímo u řidiče.

Městská hromadná doprava

Veřejná doprava ve městech a velkých aglomeracích je velmi dobře vyvinutá. Elektronická karta "OV Chipkaart" je platná v rámci celého Nizozemska. Další informace jsou k dispozici na http://www.ov-chipkaart.nl/.

Vozidla taxi jsou označena svítícím znakem "taxi" na střeše, přičemž k dispozici jsou na železničních stanicích a na různých dalších místech ve městech. V Nizozemsku je méně obvyklé zastavit taxi na ulici. Běžnější je forma telefonické objednávky. Vozidla taxi jsou obvykle vybavena taxametrem se zobrazením ceny jízdného, a to včetně spropitného.

Podrobnější informace o cestování v rámci Amsterdamu, Rotterdamu a Haagu, jsou k dispozici níže:

Amsterdam

Amsterdam disponuje rozsáhlou sítí tramvají, autobusů a metra (GVB), s četnými službami, poskytovanými od brzkého rána až do půlnoci. Méně časté noční autobusy jsou v provozu do 06.00 hodin.

Smart card pro veřejnou dopravu (OV-Chipkaart)

V Amsterdamu i mimo něj se smart card pro veřejnou dopravu (OV-Chipkaart) používá pro cestování ve vlacích, tramvajích, autobusech a metrem. Nejpohodlnější možností pro návštěvníky jsou jednohodinové karty, (multi) denní karty, nebo anonymní karty, které si lze kdykoliv dobíjet.

"Okruhová tramvaj" je turistická tramvaj, která jezdí z hlavního nádraží přes centrum města Amsterdam, po trase vedoucí kolem různých zajímavostí (dům Anny Frankové, Rijksmuseum, Van Goghovo muzeum a Městské muzeum, Zoo Artis, Rembrandthuis a mnoho dalších zajímavých míst).

Takzvaná „Kanálová doprava“ zahrnuje speciální kanálový autobus, nebo-li kyvadlovou dopravu každých 25 až 45 minut, mezi nádražím a Rijksmuseum, muzeem lodí, která kombinuje výlet kanály spolu s prohlídkami muzeí, vodním taxi a úzkými čluny, které si lze vypůjčit pro plavbu na kanálu.

Úplné informace lze získat telefonicky prostřednictvím GVB na lince 0900 8011 (v rámci Nizozemska - místní sazba), od pondělí do soboty, 09.00 - 19.00 hodin nebo na internetových stránkách GVB - http://en.gvb.nl/pages/home.aspx. Informace jsou rovněž k dispozici na následujících informačních centrech GVB:

Stationsplein (naproti hlavnímu nádraží)

Otevírací doba: pondělí až pátek, 07.00 - 21.00 / sobota a neděle, 10.00 - 18.00

Stanice Bijlmer Arena

Otevírací doba: pondělí až pátek, 07.00 - 18.00 / sobota a neděle, 10.00 - 18.00

Stanice Lelylaan

Otevírací doba: pondělí až pátek, 07.00 - 18.00 / sobota a neděle, 10.00 - 18.00

Metrostation Weesperplein

Otevírací doba: pondělí až pátek, 07.00 - 18.00 / sobota a neděle, 10.00 - 18.00

Stanice Zuid

Otevírací doba: pondělí až pátek, 07.00 - 18.00 / sobota a neděle, 10.00 - 18.00

Rotterdam

Město disponuje vynikajícími autobusovými a tramvajovými službami, včetně a 2-linkové sítě metra. Hromadná doprava pracuje na principu na zónového systému. Taxíky jsou k dispozici v rámci taxi stání nebo na telefonickou objednávku.

Haag

V Haagu jsou k dispozici autobusové a tramvajové služby. Taxíky jsou k dispozici v rámci taxi stání nebo na telefonickou objednávku.

 

Metro

---

Autobusy a trolejbusy

---

Taxi

Taxíky jsou vozidla označená svítícím znakem "taxi" na střeše, přičemž nejhojněji se vyskytují na železničních stanicích a na různých dalších místech ve městech. V Nizozemsku není obvyklé zastavování vozidel taxi přímo na v provozu na ulici, nicméně je to možné, současně je možné objednat je telefonicky. Vozidla taxi jsou obvykle vybavena taxametrem, který spolu se zobrazením výše jízdného zobrazuje i případné spropitné.

Trajekty

Mezinárodní trajektové linky

Hlavní námořní služby pro přepravu vozidel jsou provozovány na následujících trasách:


Nizozemský přístav

Zahraniční přístav

 Amsterdam

 Newcastle (Velká Británie)

 Hook of Holland

 Harwich (Velká Británie)

 Rotterdam (Europort) 

 Hull (Velká Británie)

Říční trajekty

Vlissingen - Breskens (Zeeland)

Kruiningen - Perkpolder (Zeeland)

Rezervace není možná

Den Helder - Texel (Fríské ostrovy)

Doba jízdy: 30 min

Rezervace není možná

Harlingen - Vlieland (Fríské ostrovy)

Doba jízdy: 105 mil.

Automobily a motocykly nejsou na výše uvedené trase přepravovány

Harlingen - Terschelling (Fríské ostrovy)

2 hodiny nebo 50 minut (rychlá služba)

Rezervace jsou nezbytné pro osobní automobily

Holwerd - Ameland (Fríské ostrovy)

Doba jízdy: 45min

Lauwersoog - Schiermonnikoog (Fríské ostrovy)

Doba jízdy: 45min

Vyjma výše uvedených spojů jsou provozovány také lodní výlety pro cestující z měst Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Groningen, Giethoorn, Delft a Maastricht.

Lodní doprava

Vstupní přístavy

Hlavními vstupními přístavy jsou města Vlissingen, Rotterdam a Hook of Holland.

Pravidla pro užívání plavidel

Mnoho kanálů, jezer a potoků v Nizozemsku nabízí nádherné možnosti pro křižování, plachtění a kanoistiku skrze příjemný a klidný venkov.

Tento sport je populární zejména v případě malých plachetnic na jezerech v západní části Nizozemska a Fríska a v případě jachet na Zuidersee, nyní známým pod názvem IJsselmeer, a na přítocích Scheldt v Zeelandu.

V Nizozemsku je možné podniknout mnoho příjemných výletů prostřednictvím hlavních vodních cest, a to ať už motorovými čluny, nebo plachetnicemi. Kánoe obvykle využívají stejné trasy jako motorové čluny.

Brožura s názvem "Vodní sporty v Nizozemsku" vydávaná Nizozemským národním úřadem pro turistiku je k dispozici v angličtině, francouzštině a němčině.

V Nizozemsku jsou četné plavební komory, z nichž většina je splavná. Nicméně na několika malých řekách se vyskytují i plavební komory, které splavné nejsou - v takových případech mohou být malá plavidla přepravena po souši.

S ohledem na četnost obchodní plavby jsou řeky vyznačen bójemi, a majáky pro upozornění a vyznačení tažných tras.

ANWB vydává mapu všech vnitrozemských vodních cest v měřítku 1:500,000. K dispozici jsou také další podrobnější mapy v měřítku 1:50,000, nebo 1:25,000.

Stanování nebo táboření mimo vyznačené kempy na březích řek a kanálů je zakázáno. Za tímto účelem je v Nizozemsku k dispozici mnoho organizovaných míst podél splavných vodních cest a v námořních turistických střediscích.

Motorové čluny s motorem, který může překročit rychlost 20 km / h, musí být registrovány Ministerstvem dopravy a vodních cest (Ministerie van verkeer & Waterstaat) a opatřeny registračním číslem. Musí zároveň splňovat některé nizozemské bezpečnostní požadavky. Formuláře žádostí jsou k dostání od hlavních poštách.

Toto nařízení platí i pro návštěvníky, kteří se plaví v nizozemských vodách, nehledě na to zda je jejich plavidlo registrováno v zahraničí.

Nizozemští obyvatelé musí být držiteli dokumentu s názvem "het vaarbewijs" za účelem užívání lodí dalších více než 15 metrů, nebo lodí, které mohou překročit rychlost 20 km / h, s výjimkou plavby na moři.

Uživatelé plavidel, pocházející z Belgie, Dánska, Německa a Spojeného království musí být vlastníky uznávaného osvědčení o způsobilosti, vydaného v jejich vlasti.

Současně se všem osobám, plavícím se na v nizozemských vodách, vlastnit Příručku pro vodní turistiku, vydanou ANWB. Část 1 uvádí předpisy pro splavné vody v Nizozemsku, a pokyny k plachtění na jezerech, řekách a otevřených vodních plochách. Část 2 zahrnuje provozní doby mostů a plavebních komor, vodní hladiny, maximální rychlosti, atd. Příručka není k dispozici v angličtině, nicméně klíčová slova jsou přeložena do angličtiny.

Adresa pro více informací

Koninklijk Nederlands Watersport Verbond
(Federace vodních sportů)
Wattbaan 31 – 49

3439 ML Nieuwegein

PO Box 2658

3430 GB Nieuwegein

Tel.: +31 30 751 3700

Fax: +31 30 751 3701

e-mail: info@watersportverbond.nl

Letecká doprava

Národní letecké společnosti

Národní leteckou společností jsou Národní Nizozemské aerolinie (KLM), které provozují síť služeb pro všechny země.

Společnost Holandské aerolinie Transavia také provozuje pravidelné lety.

Společnost KLM Cityhopper (HN) působí mezi Amsterdamem a Eindhovenem.

Mezinárodní letiště

Amsterdam:

Letiště Schiphol se nachází 15 km jihozápadně od centra města. KLM autobusy spojují letiště s hlavními hotely. K dispozici jsou přímá železniční spojení mezi letištěm a hlavním amsterdamským nádražím a jihem Amsterdam. K dispozici jsou také četné taxi služby.

Autobus

Letiště Schiphol má rozsáhlou síť přímých autobusových linek, které jej spojují do okolních měst a obcí.

Vlak

Stanice Schiphol se nachází přímo pod letištěm, v docházkové vzdálenosti přes Schiphol Plaza, kde jsou umístěné pokladny.

Pro více informací o veřejné dopravě do a z letiště Amsterdam Schiphol, viz: http://www.schiphol.nl/Travellers/ToFromSchiphol/PublicTransport/Bus.htm

http://www.schiphol.nl/Travellers/ToFromSchiphol/PublicTransport/ByTrainDomestic.htm

Rotterdam:

Letiště Zestienhoven se nachází 8 km severozápadně od města. K dispozici je autobusová doprava do centra města. K dispozici jsou také četné taxi služby spojující letiště s městem.

Eindhoven:

Letiště Welschap se nachází 8 km od města. Autokary jezdí každých 15 minut a taxi služby, spojující letiště s městem jsou také k dispozici.

Maastricht:

Letiště Aachen se nachází 8 km od města.

Groningen:

Letiště Eelde se nachází 9 km od města.

Enschede:

Letiště Twente se nachází 8 km od města.

Nájem vozidel na letištích

Pobočky autopůjčoven se nachází na následujících letištích:

Amsterdam

Rotterdam

Eindhoven

Groningen

Maastricht

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018